Jdi na obsah Jdi na menu

9. týden

26. 10. 2019

Dokument ke stažení zde.

Ačkoliv byl tento týden kratičký, zážitků z něj máme požehnaně :-).

Hned ve čtvrtek jsme zažili první návštěvu filmařů ve třídě a zvládli jsme ji s přehledem. Naučili jsme se nové písmeno a hledali cestu v plánku ZOO.

Pátek pak byl ve znamení Dušiček. Poté, co jsme oslavili Týniny narozeniny, jsme se vypravili na hřbitov. Sami jsme dali dohromady, jaká pravidla chování na takové místo patří a proč tam lidé chodí. Zjistili jsme, co se píše na náhrobky a podívali se na dva vybrané paní učitelkou. Tím prvním byl hrob Káji Tlouště, který zemřel v necelých devíti letech, když na konci války pojal nevybuchlý granát za hračku. Druhým pak hrob rodiny Haasů, zakladatelů a majitelů vranské papírny.
Po návratu a přestávce na hraní za námi přišli naši patroni deváťáci a my si tak mohli užít zkrácená dušičková centra aktivit. V ateliéru jsme si vyrobili speciální čelenku. Na matematice jsme pomohli duchům najít jejich okna a u strašáka pak hledali různé způsoby placení za vydlabané dýně. Centrum psaní bylo výjimečně vyměněné, nacházela se v něm angličtina. Učili jsme se několik nových anglických slov a potom je hledali v písničce Trick or treat. Ve čtení jsme luštili křížovku. Tajenka obsahovala slovo Keltové a my jsme se tak dozvěděli, kde se vlastně svátek Halloween vzal. Že je to původní keltský svátek Samhain, jak naši předkové věřili, že je přijdou navštívit zemřelí příbuzní, jak jim do oken dávali svíčky ve vyřezávané řepě a na stoly prostírali o talíře navíc. Na vědě a objevech jsme se zabývali svíčkou a hořením. Při pokusu s různě velkými sklenicemi jsme zjišťovali, co svíčka potřebuje k hoření. A také jsme si někteří vyzkoušeli sami svíčku zapálit.

Většina z nás se do školy vrátila (obtěžkána spacáky, karimatkami a batůžky s nezbytným vybavením a občerstvením) o půl sedmé večer, čekalo nás naše první přespávání ve škole. Nejdříve jsme si v kruhu pověděli, na co se těšíme a také čeho se obáváme. Naše největší obavy plynuly ze strachu, že nás při bojovce bude někdo strašit. Paní učitelka nás ale ujistila, že to se nestane, protože naším cílem nebude se děsit, ale naučit se ve tmě pohybovat a zkusit překonat vlastní strach. A to se nám opravdu povedlo! 
Pak jsme se rozdělili na dva týmy, vymysleli si jména (Strašidla a Oranžové dýně) a pustili se do plnění úkolů, abychom získali písmenka potřebná s sestavení slova - názvu písničky. Tichou poštou jsme si posílali slova a kreslili je na tabuli. Povedlo se nám skoro všechno, jen jednou se místo koště dostaly do cíle kleště :-) a také jsme si moc nevěděli rady se slovem barabizna. Ověřili jsme si svůj postřeh a paměť při hře s kartami a zatančili Skeleton dance. Čekal na nás i kvíz z informací, které jsme se dozvěděli dopoledne v centrech aktivit a také písnička Trick or treat. Při to všem bylo potřeba spolupracovat a my jsme to velmi vydatně trénovali. Díky tomu jsme získali všechna písmena a složili z nich slovo Emílek. Rychle nám došlo, že půjde o písničku Strašidýlko Emílek. Dostali jsme k tomu rytmické nástroje a hráli na ně jako o život. Nakonec došlo i na slibovanou bojovku. Na konci naší dlouhé chodby, kde byla tma jako v pytli, čekala dýně a kousky skládačky obrázku. Většina si dodala odvahu a pro svou část skládačky došla sama. Ti, kteří si zatím nebyli jistí, se pro lístečky vypravili ve dvojicích. I když se nám nepodařilo složit obrázek celý, zjistili jsme, že filmem, který si pustíme k usínání, bude Coco. Došlo na něj hned po vyčištění zubů a zalezení do spacáků. Někdo usnul hned, někdo v průběhu a pár největších ponocovačů vydrželo až do konce.
Skvělé bylo, že úplně všichni dodrželi pravidla, která jsme si stanovili před usnutím, takže před budíčkem s kytarou nikdo nikoho nebudil. Velmi zdatně jsme se pustili do balení a pomáhali jsme si navzájem, takže množství spacáků a karimatek, které balila paní učitelka, bylo minimální. Na chodbě jsme pak usedli k prostřené tabuli z dobrot přinesených z domova. K tomu čaj a povídání.
Na úplný konec jsme se sešli u tabule a společnými silami naplnili náš první Alfabox slovy, která se nám vybavila k našemu prvnímu přespávání. Prohlédli jsme si fotky z večera a radostně přivítali rodiče, kteří si nám přišli vyzvednout.

A už také víme, že další přespávání nás čeká na jaře, při Noci s Andersenem.