Jdi na obsah Jdi na menu

2. týden

7. 9. 2019

Dokument ke stažení zde.

 

V průběhu druhého týdne jsme se začali seznamovat s prací v centrech aktivit. Zatím jsme si vyzkoušeli centrum čtení, matematiky a ateliér, takže na příští týden nám zbývá centrum psaní a věda a objevy. Všemi stanovišti se prolíná společné téma "Já, prvňák", při kterém hledáme odpověď na otázku, čím se podobáme a v čem se lišíme. Ve čtení jsme se zabývali našimi jmény a také začátky slov obecně. V matematice jsme počítali vybrané předměty ze svých penálů a ve skupinách pak do tabulky evidovali společné výsledky. V ateliéru jsme tvořili společný narozeninový kalendář celé třídy, už nám zbývá jen pár posledních sluníček, do kterých nám ještě chybí fotky.

Hodně času jsme věnovali nastavování komunikace a vztahům ve třídě, pravidlům při sezení v kruhu, při práci ve dvojici a ve skupině, při samostatné práci. A je skvělé, že i když je to běh na dlouhou trať, daří se nám čím dál tím víc.

Ocenění si zaslouží všichni, kdo každý den kreslili nebo zapisovali zážitky do svých deníčků, díky kterým jsme pak každé ráno mohli trénovat mluvení a naslouchání. Naučili jsme se zapisovat své myšlenky za pomoci červeného písmene (které čteme jako své jméno), pomlčky (ta nahrazuje sloveso) a obrázku (k upřesnění zážitku). Pravidelně si připomínáme, že za větou píšeme (zatím) tečku. 

Pravidelně trénujeme uši při hře na roboty - překládáme, co nám hláskuje paní učitelka (zatím tří písmenková slova typu k-o-s, r-a-k,...) nebo která vymýšlíme i my sami. Mám radost, když slyším od dětí, že tyto hry hrají i s rodiči.

Poprvé jsme psali do písanky (tedy uvolňovacích cviků) a učili se, jak při této práci sedět, jak držet tužku, jak natočit písanku. Musíme se zaměřit na správné držení tužky, ve třídě je mnoho dětí, které tužku drží opravdu špatně.

Do učebnice matematiky jsem sami zkoušeli pracovat na úkolech, které jsme vždy nejdříve nacvičili společně buď na interaktivní tabuli nebo při hrách ve třídě.

Seznámili jsme se s žabákem Ferdou a jeho mouchami, někteří ho známe z domova nebo ze školky. A využili jsme první emoci - radost - při ohlédnutí se za uplynulým týdnem.

Páteční počasí nám opravdu přálo, takže učení venku bylo velmi příjemné. Učili jsme se házet ringo kroužkem, vymýšleli vlastní hry, anglicky se zdravili, představovali i loučili, ve trojicích pátrali po přírodninách na zadané písmeno a soutěžili s časem, zapisovali křídou své zážitky, vyzkoušeli si krokování.

Příští týden dokončíme centra aktivit a vybereme téma pro další týden.