Jdi na obsah Jdi na menu

16. týden

13. 12. 2019

Dokument ke stažení zde.

Předvánoční týden jsme se až do středy pilně učili, abychom si konec týdne mohli už jen užívat. Dokončili jsme 1. díl učebnice čtení a písanky (uvolňovacích cviků). Oboje si děti odnesly domů na památku a po vánocích na ně čeká díl druhý. V průběhu ledna budeme ještě hodně trénovat psaní slov a vět velkými tiskacími písmeny, naučíme se číst malá tiskací a postupně přejdeme na čtení krátkých slov bez hlasitého hláskování (někteří již mohou nyní).

V matematice jsme se seznámili s novinkou v krokování na schodech a doplňování počtu kroků, místa, odkud jsme vyšli nebo kam dojdeme. Pokračovali jsme v rozkladech a sčítacích trojúhelnících, sčítáme a odčítáme do deseti. Stavěli jsme stavby z krychlí a pokoušeli se vyřešit úlohu s dřívkovým trojúhelníkem.

Angličtina nám přinesla barvy, které evidentně dobře známe, takže po novém roce můžeme na další slovíčka - geometrické tvary.

Ve středu jsme vyrobili krásné sněhové mraky, ze kterých nám sněží alespoň ve třídě, když venkovní počasí chumelení nepřeje.

Ve čtvrtek jsme si užili divadlo Minor a pátek už byl ve znamení třídních vánoc. V ranním kruhu jsme si povídali o vánočních zvycích a o tom, jaké tradice se váží k oslavě vánoc ve třídě. Díky posledním třem lístečkům z adventních stromečků jsme zjistili, kam máme jít pátrat po dárcích pro celou třídu. Náš příchod na tajné místo byl doprovázen zpěvem vánoční koledy od deváťáků a my našli stromeček ozdobený dárky pro 1. A. Podařilo se nám je sundat a jakmile jsme si každý vybral jednoho deváťáka, vydali jsme se s nimi na školní zahradu podarovat slunečnicovými semínky ptáčky (ačkoliv počasí jim zatím přeje, tak dárek si určitě zaslouží). Po návratu do třídy jsme pozorně sledovali ukázku výroby hvězdy (nebo vločky, jak to kdo vidí), abychom si ji za asistence svých patronů vytvořili. My jsme lepili, deváťáci stříhali a kouzlo se nakonec povedlo úplně všem. Kdo chtěl, nechal ozdobu ve třídě (už nám visí kolem oken), kdo ne, odnesl si ji domů. S deváťáky jsme se rozloučili písničkou na oplátku a pustili se do hodování. Ochutnávali jsme z mističek, co kdo přinesl a bylo to bezva. Poté následoval přesun do haly, kde jsme se přidali k celoškolnímu vánočnímu zpívání na schodech. Pak už jsme se ale opravdu nemohli dočkat, až si rozbalíme naše dárky. Byly čtyři, proto jsme se rozdělili do čtyř skupin a domluvili se, jak dárky rozbalíme, abychom se na tom mohli podílet všichni. Podařilo se, každý měl možnost přispět a objevili jsme tak dvě nové knihy a dvě nové hry. Do první jsme se hned pustili. Vysvětlili jsme si pravidla a vyzkoušeli si každý jednu hru. Před vysvětlováním druhé hry jsme si odpočinuli při poslechu další kapitoly z našeho celoročního příběhu o dětech v říši hmyzu. Ověřili jsme si, co víme o světluškách, a přidali i nové poznatky. Nakonec už zbyl čas jen na úklid a přání krásných vánoc.