Jdi na obsah Jdi na menu

10. týden

3. 11. 2019

Dokument ke stažení zde.

 

První listopadový týden jsme zahájili dílnou se spisovatelkou Klárou Smolíkovou. Přenesli jsme se do světa komiksů a dostali přežitost si některé fígle tvůrců příběhů sami vyzkoušet. Navíc kdo chtěl, mohl si některou knihu zakoupit i s podpisem autorky.

Nabytých dovedností jsme hned od druhého dne využili v nových centrech aktivit zaměřených na svátek sv. Martina. V ateliéru tuší kreslíme a temperami vybarvujeme vždy jeden kousek legendy o tomto světci a v centru psaní k obrazu vymýšlíme a píšeme bubliny. Na matematice stejně jako Martin půlíme a spravedlivě rozdělujeme mezi dva provázky, koláče, lentilky. Ve vědě a objevech si vždy nejdříve stanovujeme hypotézu k otázce "O co si myslíme, že jsou lidé u nás ve škole ochotní se dělit?" a pak se vydáváme v roli novinářů na chodbu, zpovídáme procházející a zaznamenáváme jejich odpovědi. Nakonec přemýšlíme (s malou nápovědou od paní učitelky), jak získané informace přehledně zpracovat a výsledky porovnáváme s naší původní hypotézou. V centru čtení se připravujeme na pečení svatomartinských rohlíčků prací na receptu. Skládáme slova - názvy surovin, zapisujeme je do receptu a luštíme dvojsměrku.

K tomu všemu jsme samozřejmě pilně pracovali i v ostatních předmětech. Naučili jsme se číst dvě nová písmena (P, H) a užili si s nimi množství aktivit. Do písanky jsme trénovali další uvolňovací cviky. V matematice jsme se seznámili se znaménky pro porovnávání a zdatně tvořili příklady či odhalovali chyby v těch napsaných. Také jsme se začali učit psát číslice, zatím jsme zvládli jedničku. V hudební výchově jsme zůstali u tématu center a začali se učit písničku o sv. Martinovi. Pokračovali jsme s příběhem o partě dětí v říši hmyzích obrů a jejich návštěvě mraveniště.

Velkou novinkou pro nás byla tvorba výběrového portfolia. Na základě modelování práce paní učitelkou si každý vybral takové důkazy své práce a svého pokroku za první čtvrtletí, na které je hrdý. Do šanonu si navíc ti, které čekají tripartity již příští týden, vložili sebehodnotící list, aby mohli doma za pomoci rodičů zaznamenat, jak se jim které dovednosti daří.

Nezapomněli jsme ani na losování Všudybýlka a také máme novou službu. Kromě kalendáře s počasím teď máme i dvojici, která pečuje o pořádek v naší třídě u společných věcí.