Jdi na obsah Jdi na menu

Prosinec

Třídní vánoční besídka

Poslední den před vánočními prázdninami jsme si užili svou třídní besídku. Hned ráno jsme se vydali do lesa, abychom (stejně jako Ostružinka s Rašelinkou) obdarovali  lesní živočichy. Po návratu do třídy jsme chvíli pracovali s úkoly, díky kterým jsme měli možnost dozvědět se více o vánočních zvycích a tradicích. Pak jsme se sesedli do kruhu a četli si přání, která nám včera napsali naši rodiče.  A pak už byl čas na rozbalení dárků, které Ježíšek přinesl naší třídě. Dostali jsme nový dalekohled, matematickou hru a model mamuta. Ze všech dárků jsme měli velkou radost a hned jsme je podrobně prozkoumali. Nakonec jsme si zahráli AZ kvíz na adventním kalendáři na Déčku. Podařilo se nám propojit tři strany a teď jsme zvědaví, jestli vyhrajeme čokoládu :-). Hezké vánoce!

 

Vánoční besídka pro rodiče

V první polovině prosince jsme se rozhodli, že i letos připravíme vánoční vystoupení pro naše rodiče. Nejdříve jsme dali dohromady všechny nápady a z nich vybírali a hlasovali. Po dva týdny jsme pak nacvičovali příběh o narození Ježíška. Zkombinovali jsme zpěv, divadlo, tanec, hru na flétny a samozřejmě vyrobili rekvizity a kulisy. Procvičili jsme si i mnoho věcí z češtiny, matiky, angličtiny, prvouky a výchov. Nácvik nebyl vůbec snadný, protože při každé zkoušce nějaké role chyběly. Ale my jsme to nevzdali a ve čtvrtek 20. prosince slavili velký úspěch. Nejdříve při generálce před našimi spolužáky druháky a pak před našimi rodiči, sourozenci, prarodiči a dalšími příznivci naší třídy. Po zaslouženém potlesku pokračovala besídka předáváním vlastnoručně vyrobených dárků a přání rodičům, malováním perníčků a výrobou přání od rodičů pro naši třídu.

 

Učíme se venku – prosinec

Protože se ochladilo a protože jsme začali jezdit plavat, museli jsme naše páteční venkovní učení zkrátit. V českém jazyce jsme se zaměřili na slova nadřazená, podřazená a souřadná. V matematice jsme se začali pomalu připravovat na násobilku. A užili si trošku sněhu a také zamrzlé kaluže :-).

 

Velké putování skřítka Ostružinky v prosinci

Na konci minulého měsíce se Ostružinkovi podařilo najít skřítka Rašelinku. Z prosincových pohádek jsme zjistili, že se dozvěděl, že jméno bylinky, kterou hledá, je jen lidový název pro zeměžluč lékařskou. My jsme se při studiu léčivých bylin naučili, jak se orientovat v odborném textu. A také si vyzkoušeli, jak jsme na tom se svými smysly. Skřítkové také společně pomohli mamince ovečce najít ztracené jehně. Díky tomu, jsme se podívali na hospodářská zvířata. Pracovali jsme s ovčí vlnou a stloukli máslo. A Rašelinka pozval Ostužinku, aby spolu strávili vánoce.

 

Matematická měření

V průběhu prosince jsme se pustili do druhého letošního měření naší tělesné výšky a rozpětí paží. Zatímco v září nám s výškou ještě pomáhala paní učitelka, tentokrát jsme se o to již pokusili sami. Naměřené hodnoty jsme si opět zaznamenali do velké tabulky. Zjistili jsme, že někteří z nás povyrostli. A také že rozdíl ve výšce mezi námi je i více než 10 cm. Uvidíme, jak dopadne další měření, které nás čeká v březnu.

 

Řemeslná dílna plstění

Na pátek 7. prosince pro nás paní učitelka objednala řemeslnou dílnu plstění, při které jsme se nejen dozvěděli mnoho nových a zajímavých informací o ovčí vlně, ale také měli příležitost vytvořit z ní první výrobek – plstěnou kuličku. Nejdříve nám paní lektorka Jana povídala o tom, jak se ovčí vlna stříhá a zpracovává (dokonce nám přinesla ukázat mydlici, abychom na vlastní oči viděli předchůdce dnešního mýdla). Mohli jsme si na surovou vlnu sáhnout i ji zkusit na kartáčích vyčesat. Prohlédli jsme si věci, které se dají plstěním vyrobit a byli přesvědčeni, že to je hračka. O to více jsme pak byli překvapeni, když jsme se pustili do naší vlastní výroby. Už jen kopeček drobných proužků vlny byl velkou zkouškou naší trpělivosti. A což teprve samotné plstění za pomoci teplé vody a mýdla. Chtělo to hodně pevné vůle, ale nakonec se všem podařilo svou kuličku uválet. A my tak máme první dárek pro naše rodiče na vánoční besídku.

 

Mikuláš

Zatímco vloni jsme strávili Mikuláše s našimi tehdejšími patrony, letos si pro nás program nachystal Ostružinka s paní učitelkou a Jarkou. Aniž bychom věděli, co nás čeká, rozdělili jsme se pomocí barevných lístků do skupin. Po složení první zprávy jsme se dozvěděli, že se máme vydat na cestu po škole a sbírat další zprávy v naší barvě. Jakmile jsme měli všechny, vrátili jsme se do třídy a vyluštili slovo, které jsme skládali z písmen na jednotlivých kartách. Každá skupina měla jiné slovo a když jsme je postupně zapsali na tabuli, přemýšleli jsme, co mají společného. A přišli jsme na to, že se všechna nějak týkají Mikuláše. Poté jsme se sesedli v kroužku a paní učitelka nám vyprávěla legendy o svatém Mikuláši, při kterých jsme hledali, která slova z tabule je vystihují. Na závěr jsme se dočkali i nadílky, kterou pro nás Mikuláš nechal předchozího dne v kabinetu.