Jdi na obsah Jdi na menu

Listopad

Učíme se venku – listopad

Ani v listopadu jsme nezaháleli a každý pátek se vyrazili učit ven. Seznámili jsme se s novým prostředím cyklotras, které jsme si vytvořili z barevných pásů juty, abychom mohli jednotlivými zastávkami skutečně procházet. Pokračovali jsme se zvířátky dědy Lesoně. Při matematických šifrách jsme objevili, co jsou to antonyma, synonyma i slova mnohoznačná. Za pomoci luštění souřadnic jsme vypátrali slovo Ypsilonek a přemýšleli, co by mohlo znamenat. Zjistili jsme, že se jedná o jedinečné české strašidlo, které nám bude pomáhat s učením se pravopisu, abychom se ho nemuseli bát. A hned pro nás měl první práci – trénink psaní ú/ů. V lesíku jsme si vyrobili speciální pomůcku – vozík, abychom měli stále na očích, že na začátku slova píšeme „ú“, zatímco uvnitř a na konci „ů“. Kromě češtiny a matiky jsme si prakticky vyzkoušeli i některé z věcí, které nás naučil skřítek Ostružinka – chůzi nočním lese za pomoci šátků a kamaráda navigátora nebo tvoření a poznávání vybraných souhvězdí.

 

Adventní tvoření a jarmark

Středeční dopoledne 28. 11. jsme věnovali tvoření, abychom se připravili na adventní jarmark. Byli jsme velmi kreativní a společnými silami za pomoci maminek jsme vyrobili nejrůznější svícny v květináčích a na dřevěných koláčích, ozdobené větve či drobné ozdoby a přáníčka. Spolehliví osmáci nám ve čtvrtek vše připravili do jejich třídy, abychom se hned po návratu z plavání mohli pustit do prodávání. Dost nás to bavilo, zdatně jsme počítali, abychom věděli, kolik vrátit. Po půl páté už jsme měli skoro všechno vyprodáno! Moc děkujeme všem našim rodičům a dalším podporovatelům.

 

První plavání

Ve čtvrtek 29. listopadu jsme poprvé vyjeli na náš plavecký výcvik. Bravurně jsme zvládli časný oběd, cestu do Benešova i povinné procedury v šatnách a sprchách. Vyslechli jsme si potřebná bezpečnostní a hygienická pravidla, předvedli, co v tuto chvíli zvládneme v bazénu a pak už si užívali ve vodě a s vodou :-). Odpočívat a ohřát jsme se chodili do vířivky, ale i tak jsme byli na konci druhé lekce jako malí zmrzlíci. Pak už jen zbývalo pořádně vysušit vlasy (a to nám dalo opravdu zabrat) a vyrazit na zpáteční cestu, abychom se mohli pustit do prodeje našich výrobků na adventním jarmarku.

 

Velké putování skřítka Ostružinky v listopadu

Na konci listopadu se Ostružinkovi konečně podařilo doputovat do cíle své cesty, ke skřítkovi Rašelinkovi. Předtím ale zjistil, že nejen on pomáhá ostatním bytostem v lese, ale že pomoc často může potřebovat sám. Anebo se něčemu novému přiučit. Díky tomu jsme se i my měli příležitost dovědět se mnoho nového o houbách, hvězdách a souhvězdích nebo o tajemství mechů (ale o tom více v samostatném příspěvku). Nyní čekáme, jak se mu u moudrého Rašelinky povede.

 

Badatelské vyučování – mechy

Paní učitelka nám přečetla další díl pohádky, ve kterém skřítek Ostružinka našel moudrého skřítka Rašelinku uprostřed rozlehlého rašeliniště. A právě Rašelinka pro nás měl připravenou badatelskou otázku – jaké je velké tajemství mechů. A my jsme se pustili do pátrání po odpovědi. Zjišťovali jsme, který z mechů na připravených tácech je rašeliník. Pozorně jsme porovnávali celé mechové polštáře s fotografiemi a kresbami mechových rostlinek. Po rozdělení do skupin jsme dostali k dispozici vysušené polštáře bělomechu, pečlivě je zvážili, promysleli hypotézy, které paní učitelka sepsala na tabuli, a vložili mech do misek s vodou. Zatímco probíhal pokus, my jsme pilně studovali odborné texty. Z nich jsme zjistili, co všechno mechy umí a kdo v jejich polštářích rád bydlí. A protože jsme ve dvojicích pracovali jen s kouskem textu, připravili jsme k němu obrázek pro ostatní, abychom nakonec všichni věděli všechno. Jakmile uběhla hodina, pustili jsme se do vyhodnocení našich hypotéz. Znovu jsme mechy zvážili a byli jsme velmi překvapení, jak moc vody dokázaly nasát za pouhou hodinu. Kdybychom tu samou schopnost měli my, vážili bychom po hodině stejně jako pět sloních mláďat! Na závěr celého bádání jsme každý zpracovali svůj vlastní pětilístek, abychom si ve svých hlavách celé téma uzavřeli.

 

Poezie v knihovně

První letošní návštěva v knihovně byla zaměřená na nejrůznější formy poezie. Paní knihovnice nám představila staré i nové knihy plné básniček, říkadel, písniček, rčení a pranostik, … Sami jsme si na básníky zkusili zahrát, když jsme doplňovali rýmy do básničky o mobilu, které jsme také vymýšleli vhodný název. Na závěr jsme si mohli knihovnu projít a kdo měl průkazku, rovnou si vybranou knihu i půjčil.

 

Dřevíčková dílnička

Stejně jako vloni jsme i letos měli příležitost si užít dřevíčkovou dílničku. Po krátké instruktáži jsme se rovnou pustili do díla. Dílnou se rozléhaly zvuky pilníků, brusného papíru, vrtaček, kladívek, … Všichni jsme vyrobili svou rybičku na kolečkách a kdo chtěl, přidal i srdíčko. Jsme zvědaví, co nás čeká příští rok.

 

Pečeme svatomartinské rohlíčky

Nové poznatky o houbách (a tedy i kvasinkách v droždí) jsme spojili se svátkem svatého Martina. Společnými silami jsme dopoledne odvážili a naměřili všechny potřebné ingredience, zadělali kvásek a těsto. Velkým zážitkem a pro spoustu z nás i překvapením bylo kynutí :-). Při odpoledním vyučování nás pak čekalo plnění makovou náplní (zase jsme vážili a měřili) a pečení rohlíčků. A protože jsme se všichni najednou k práci nevešli, kreslili jsme v mezičase ilustrace k jednotlivým částem legendy o sv. Martinovi, kterou nám paní učitelka četla ráno. Hotové rohlíčky byly skvělé a tak bychom rádi podobnou akci brzy zopakovali.